Szkolna Akademia Filmowa to całoroczne zajęcia z wiedzy o filmie, jego produkcji, gatunkach (np. film niemy, adaptacja, film dokumentalny) i twórcach filmowych, skierowana do uczniów lokalnych szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów (około 600 uczestników).

Spotkania Akademii to: wprowadzenie do filmu, projekcja filmowa i zajęcia w szkołach w grupach indywidualnych prowadzone przez nauczycieli na podstawie konspektu przygotowanego przez Stowarzyszenie. Uczestnicy podzieleni są na grupy wiekowe (klasy IV-VI ze szkół podstawowych, gimnazja, szkoły średnie).

Zajęcia Akademii odbywają się raz w miesiącu (od lutego do czerwca i od września do grudnia). Uczniowie - uczestnicy Akademii realizują "prace domowe". Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.
Piotr Łazarkiewicz - zmarły w 2008 roku reżyser jest autorem filmu "Fala" (1985r.), który pokazał najważniejsze dla Jarocina i jego mieszkańców wydarzenie: Festiwal Muzyki Rockowej, obchodzący w 2010 roku 30-lecie.Tutejsze kino otrzymało w 2009 roku imię Piotra Łazarkiewicza, twórcy, który przez całe życie wspierał młodych, utalentowanych ludzi, szczególnie tych, którzy mają przed sobą dopiero swój debiut, próbują być aktywni i twórczy w małych ośrodkach miejskich, oddalonych od miast akademickich, uczelni artystycznych, wielkomiejskich instytucji kultury.

Aby uczcić jego pamięć w Jarocinie prowadzona od 3 lat Akademia Filmowa - program edukacji filmowej - otrzymała również imię Piotra.
Jest nam niezwykle miło, że "Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza" jest jednym z 31 projektów z dziedziny edukacji kulturalnej, które otrzymają dofinansowanie z Fundacji Orange. W szranki z naszym stowarzyszeniem stanęło 621 konkurentów z całego kraju. Wśród projektów wybranych do realizacji znalazły się tylko dwa z Wielkopolski, w tym "Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza".

Akademia Filmowa jest już znana naszym młodszym i starszym widzom, już 3 rok prowadzimy zajęcia z wiedzy o filmie dla młodzieży, podczas których uczniowie zapoznają się ze znanymi dziełami filmowymi, poznają gatunki filmowe i uczą się krytycznego oglądania filmów. Popularnością cieszy się również przeznaczona dla dorosłej widowni Czwartkowa Akademia Filmowa.

Dotacja z Fundacji Orange pozwoli nam nie tylko kontynuować projekt, ale i zrealizować te zamierzenia związane z nim, na które zawsze brakowało pieniędzy. Po pierwsze - uda nam się przeprowadzić weekendowe warsztaty plastyczno-filmowe. Po drugie - uruchomiliśmy stronę internetową Akademii, na której uczestnicy programu, mogą wymieniać się opiniami i doświadczeniami. Po trzecie - po raz pierwszy zaprosimy uczniów klas I-III na Akademię Junior. I po czwarte - niespodzianka dla najaktywniejszych uczestników Akademii. Ale tego, co nią będzie, dziś nie zdradzimy, bo dobrą wiadomość przekażemy na pierwszym spotkaniu Akademii już po feriach.

Czytaj również: http://www.fgtp.pl/index.php?LANG=pl&page_ID=129&art_ID=217
Aby zarówno uczniowie jak i nauczyciele uczestniczący w programie mieli szansę na stały kontakt, wymianę poglądów i dzielenie się uwagami, powstał portal internetowy, zawierający informacje o kolejnych spotkaniach Akademii oraz linki do wiadomości o prezentowanych filmach.

Portal ma z założenia stanowić przede wszystkim forum wymiany poglądów, recenzowania obejrzanych obrazów, ale także prezentacji twórczości literackiej, plastycznej i filmowej uczniów - uczestników akademii. Na tej stronie będziemy ogłaszać konkursy i ich wyniki.© 2010-2020 Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebadmin: JaMic