edycje:  2010201120122013Letnia Akademia Filnowa na Facebook'u

Kino Letniej Akademii Filmowej

W tym roku Letnia Akademia Filmowa poświęcona jest filmowi dokumentalnemu, stąd prowadzący zajęcia: dokumentalista Paweł Łoziński, młoda utalentowana reżyserka Barbara Białowąs, montażysta Rafał Listopad i operator telewizyjny Mateusz Górny. Opiekę artystyczną nad całością projektu sprawuje Magdalena Łazarkiewicz.

Jak co roku w ramach warsztatów odbywają się spotkania z filmami wykładowców. I jak co roku pokazy te odbędą się w przestrzeni miasta: po plaży na Rynku, Polanie w parku, w tym roku czas na Spichlerz, który będzie nie tylko miejscem tegorocznych prezentacji, ale i partnerem projektu: w czwartek 14 sierpnia oba pokazane dokumenty pochodzić będą z serii filmów dokumentujących historię jarocińskich festiwali: "Dzieci Rewolucji pijące mleko" i "Blues bez pieniędzy".

Wtorek, 12 sierpnia, godz. 21:00
"Ojciec i syn" reż. Paweł Łoziński - 50 minut

Łączy ich nazwisko, wykonywany z pasją zawód, ale i silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Dwaj wybitni dokumentaliści, Marcel i Paweł Łozińscy, wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna ? próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj próbują zarejestrować kamerą ten trudny dialog. Po projekcji spotkanie z Pawłem Łozińskim

Środa, 13 sierpnia, godz. 21:00
"Moskiewska żona" reż. Barbara Białowąs - 20 min

Od wieków carski imperializm dla ludzi Zachodu był zarówno źródłem fascynacji, jak i rusofobii. Po upadku komunizmu, dzięki wielkiemu kapitałowi zdaje się on w Rosji znów odradzać i to nie tylko w postaci potężnych pozłacanych cerkwi. Film Barbary Białowąs pokazuje, jak w tym świecie wygląda życie żon współczesnych oligarchów. Kto spodziewa się ujrzeć ukrywający próżnię blichtr, będzie zaskoczony, gdyż zobaczy głęboką, egzystencjalną potrzebę wyrażenia się przez sztukę oraz świadomość możliwości i wyzwań, które niesie człowiekowi los.

"Dzika plaża" reż. Barbara Białowąs - 10 min
Po projekcji spotkanie z Barbarą Białowąs

Czwartek, 14 sierpnia, godz. 21:00
"Dzieci Rewolucji pijące mleko", reż. Leszek Gnoiński, Wojtek Słota - 30 min

Lata 1983-86 to apogeum popularności festiwalu w Jarocinie, a jednocześnie edycje, do których odwoływać się będą kolejne pokolenia. Festiwal staje się najważniejszą trybuną wypowiedzi młodych ludzi, a rock jest dla nich głównym medium mówienia o buncie, frustracji i swoich oczekiwaniach. Teksty piosenek i muzyka tworzą niezwykły obraz Polski i pokolenia niespełna dwudziestolatków, którzy wtedy dorastają. Siłą festiwalu także jest jego różnorodność - swoje miejsce znajdują tu zarówno twórcy o proweniencji punkrockowej i nowofalowej, jak i fani heavy metalu, bluesa, reggae. Pojawiają się wykonawcy awangardowi i jazzowi. Pomiędzy mieszkańcami miasta a ekstrawagancko ubranych przyjezdnych wywiązuje się pewnego rodzaju symbioza. Pierwsi nie tylko akceptują przybyszy, ale zaprzyjaźniają się z nimi częstując piciem i jedzeniem, pozwalając na rozbijanie namiotów w swoich ogródkach. Polska w tym okresie przeżywa ogromny kryzys gospodarczy. Zarówno kryzys, jak i inne czynniki (cenzura, gospodarka planowa) nie nadążają za rejestrowaniem muzyki z Jarocina. Dlatego szybko pojawia się trzeci obieg tej muzyki - ludzie nagrywają na magnetofony kasetowe całe koncerty, potem przegrywają je sobie. Stąd symbolem Jarocina tego okresu stają się setki wyciągniętych do góry rąk trzymających magnetofony kasetowe. Same zespoły też zaczynają wydawać własne nagrania na kasetach. Drugim symbolem tych czasów jest butelka mleka...

"Blues bez pieniędzy", reż. Leszek Gnoiński, Wojtek Słota - 22 min
W 1980 r. istniejący od dziesięciu lat przegląd Wielkopolskie Rytmy Młodych przeistacza się w Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. Trafia na początek wielkiego rockowego boomu stając się najważniejszą imprezą rockową w Polsce. Już na pierwszą edycję OPMMG przyjeżdża kilka tysięcy młodych ludzi. Festiwal nastawiony jest na kreowanie nowych trendów, wynajdywanie młodych twórców i z tej roli znakomicie się wywiązuje. Już podczas pierwszej edycji pojawia się grupa Dżem, a drugą wygrywa heavymetalowe TSA ? oba zespoły występują do dziś przed pełnymi salami. Polska w tym czasie przechodzi trudne chwile. Mimo wielkiego zrywu społeczeństwa i powstania Solidarności w sierpniu 1980 r., półtora roku później dochodzi do przewrotu wojskowego i wprowadzenia stanu wojennego. Nie może to nie pozostawić wpływu na twórczość młodych ludzi i gdy nadchodzi festiwal w 1982 r. coraz mocniejszym głosem zaczyna przemawiać pokolenie ówczesnych kilkunastolatków, którzy swoje frustracje i poglądy ubierają w ostrą, szorstką i nieokiełznaną muzykę o proweniencji punkrockowej.

Piątek, 15 sierpnia, godz. 21:15
"Czternaście dni. Prowokacja bydgoska" reż. Grzegorz Eberhardt, Jacek Petrycki - 54 minuty

Nieznana szerszej widowni opowieść o zajściach w Bydgoszczy w marcu 1981 r. , zapis dramatycznych wydarzeń okresu pierwszej Solidarności, jakie rozegrały się w tym mieście. Punktem wyjścia było powstanie na zjeździe zjednoczeniowym w Poznaniu (w dniach 8 - 9 III 1981 r.) NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, a następnie narastający sprzeciw członków tego związku przeciwko odmowie jego rejestracji. Film został zmontowany z archiwalnych materiałów ukrywanych przez lata przez służby specjalne. Pojawiają się na nich kluczowe postaci tamtego okresu: Lech Wałęsa, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk czy Andrzej Gwiazda. Materiały ukazują gorącą atmosferę trwających całą noc obrad, spory, ustalenia, głosowania. Ekipa realizacyjna zdobyła ogromne zaufanie działaczy związkowych, była jedyną ekipą dopuszczoną tak blisko i mającą zgodę na rejestrację ich pracy.
Po projekcji spotkanie z Rafałem Listopadem

Sobota, 16 sierpnia, godz. 19:15
Zakończenie Letniej Akademii Filmowej - pokazy powarsztatowe

Wszystkie pokazy w Spichlerzu Polskiego Rocka poza sobotnim finałem Akademii (kino Echo). WSTĘP WOLNY.

Projekt Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partner Akademii: Spichlerz Polskiego Rocka.

Wykładowcy i program

Znamy już szczegółowy program tegorocznej Akademii oraz listę wykładowców, którzy poprowadzą poszczególne wykłady, warsztaty i szkolenia!

Nabór na warsztaty filmowe rozpoczęty!

Zapraszamy do udziału w 5. edycji Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza. Do 16 czerwca można zgłaszać się na warsztaty, które odbędą się w dniach 10-16 sierpnia 2014r. w Jarocinie.

Tegoroczny program Akademii skoncentrowany będzie głównie wokół realizacji filmów dokumentalnych. Opiekę artystyczną nad realizacją filmów obejmą uznani dokumentaliści oraz eksperci z poszczególnych profesji filmowych. Pod okiem specjalistów, uczestnicy warsztatów przejdą przez cały proces tworzenia filmu, od scenariusza do gotowego dzieła. Efekty pracy młodych filmowców zostaną zaprezentowane w trakcie uroczystego finału Akademii, w jarocińskim kinie ECHO, w dniu 16 sierpnia 2014r.

Tegoroczne warsztaty w Jarocinie będą projektem pilotażowym dla Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii - dużego, międzynarodowego programu edukacyjnego, realizowanego w przyszłym roku w Oslo. Udział w Akademii Filmowej w Jarocinie będzie jedną z dróg rekrutacji uczestników do udziału w warsztatach filmowych w Norwegii!

Tematyka krótkich filmów fabularnych, realizowanych podczas warsztatów, skoncentruje się wokół wątków związanych z szeroko rozumianą multikulturowością, gdzie najważniejszym założeniem będzie promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych.

Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku 16-28 lat. Opłata akredytacyjna za udział w Akademii wynosi jedynie 400,00 zł brutto i gwarantuje udział we wszystkich wydarzeniach objętych programem, zakwaterowanie w dniach 10-16 sierpnia 2014r. oraz wyżywienie (3 posiłki dziennie). Liczba miejsc jest ograniczona.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach powinny przesłać dokładnie wypełniony formularz uczestnictwa (u dołu strony) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 czerwca 2014r. na adres:

Stowarzyszenie FILMFORUM
INQBATOR Edukacji Kulturalnej
ul. Dolnośląska 3, 01-736 Warszawa

z dopiskiem AKADEMIA FILMOWA 2014

Do zgłoszenia należy załączyć list motywacyjny oraz pomysł na dokumentalny film krótkometrażowy.

Patronem Akademii jest zmarły w 2008 roku, reżyser Piotr Łazarkiewicz, autor filmu dokumentalnego "Fala" (1985r.), w którym pokazał najważniejsze dla Jarocina i jego mieszkańców wydarzenie: Festiwal Muzyki Rockowej. Aby uczcić pamięć twórcy, od 5 lat w Jarocinie organizowana jest Akademia Filmowa jego imienia. Głównym opiekunem artystycznym projektu jest małżonka patrona - uznana reżyserka i scenarzystka Magdalena Łazarkiewicz.

Akademia objęta jest mecenatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organi-zatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie "JAROCIN XXI" i Stowarzyszenie "FILMFORUM".

Do pobrania:
regulamin warsztatów (pdf)
formularz uczestnictwa (doc)
formularz uczestnictwa (pdf)
© 2010-2020 Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebadmin: JaMic