Szkolna Akademia Filmowa 2019/2020

Do pobrania: program dla szkół | harmonogram

Drodzy Uczniowie i Rodzice, Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy! Cztery poziomy edukacyjne, 25 tytułów, setki godzin projekcji filmowych, dyskusje w klasie, ciekawe tematy, poruszające postacie - to wszystko tylko w Szkolnej Akademii Filmowej. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na udział w projekcie, jeśli chcecie aby Wasze dziecko/uczeń oglądało wartościowe filmy – nie zwlekajcie!
A my czekamy na Was w poniedziałek, 9 września i wtorek 10 września od 14:00 do 17:00. Wpadajcie do kina. Opowiemy, odpowiemy, pokażemy.
Harmonogram na rok szkolny 2019/2020 gotowy

W końcu udało nam się zebrać otrzymane o szkół dane, jest ich jeszcze niewiele, ale liczymy, że do 16 września dołączą do nas kolejne placówki. Ważna informacja to fakt, że nie wszystkie Państwa życzenia możemy spełnić, obowiązywała zasada pierwszeństwa i dlatego niektóre szkoły prosimy o zmianę terminu (Niepubliczne Kościuszki: klasy I-III, Prusy: klasy I-III, Chrzan: klasy I-III i IV-VI, Wola Książeca: klasy IV-VI) oraz inne o doprecyzowanie pewnych informacji (Społeczne).

Pozostajemy do Państwa dyspozycji, szczegółowy program - poniżej, a na początku września - spotkanie organizacyjne.

Kontakt do nas:
magdalena.wojciechowska@jarocin21.pl
malgorzata.niestrawska@jarocin21.pl

Harmonogram do pobrania tutaj.
SZKOLNA AKADEMIA FILMOWA 2019/2020

Szkoły chętne do udziału w Akademii, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i wypełnienia formularza zgłoszeniowego.

Do pobrania: regulamin | formularz (przedszkole) | formularz (szkoła)
II semestr w Szkolnej Akademii Filmowej - terminy spotkań

Zmienia się kolejność grup, podyktowane jest to egzaminami 8-klasistów i gimanzjalistów.

LUTY
5-8 klasy VII, VIII, III Gimnazjum
12-15 klasy I-III
18-22 klasy IV-VI

MARZEC
5-8 klasy VII, VIII, III Gimnazjum
11-15 klasy I-III
18-22 klasy IV-VI
25-29 przedszkola

KWIECIEŃ
2-5 klasy VII, VIII, III Gimnazjum
8-12 klasy I-III
8, 24-26 klasy IV-VI

MAJ
7-10 klasy VII, VIII, III Gimnazjum
13-17 klasy I-III
20-24 klasy IV-VI

CZERWIEC
4-7 przedszkola
Szkolna Akademia Filmowa 2018/2019

Nasz ulubiony, ale - też nie ma co kryć - najważniejszy, program rusza. 4 grupy wiekowe: przedszkolaki, klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII, VIII wraz z gimnazjum znów będą oglądać filmy niesztampowe.

Programy dla poszczególnych grup:
 • przedszkole — program
 • szkoła podstawowa klasy: I-III — program
 • szkoła podstawowa klasy: IV-VI — program
 • szkoła podstawowa klasy VII-VIII i gimnazjum — program

Dla jeszcze niezdecydowanych mamy kilka wolnych miejsc.
Kontakt pod nr telefonu: 62-747-11-19. Zapraszamy!
Dwa srebrne ekrany

Rozpoczynamy konkurs dla uczniów szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Dwa srebrne ekrany". Konkurs składa się z dwóch części: etiuda filmowa "Moje kino - moje miejsce" oraz wypowiedź na forum internetowym: dla uczniów szkół podstawowych (7 klasy) i gimnazjalistów tematem jest "Czy w polskim kinie są superbohaterowie?" - link do wydarzenia, a dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Czy współczesne polskie kino sprzyja budowaniu u młodych widzów poczucia tożsamości (np. narodowej, kulturowej, społecznej)?" - link do wydarzenia. Nagrodą jest udział w letnich festiwalch filmowych oraz w Festiwalu Filmów Niezwykłych w Sandomierzu.Zobacz również: informację o konkursie | regulamin
Szkolna Akademia Filmowa, nasz ukochany projekt w liczbach

Właśnie kończymy rekrutację do tegorocznej edycji. I już wiemy, że będzie rekordowy rok!
 • 4 poziomy:
  • przedszkole (nowość) — program
  • szkoła podstawowa klasy: I-III — program
  • szkoła podstawowa klasy: IV-VI — program
  • szkoła podstawowa klasy VII i gimnazjalne II i III — program
 • 10 miesięcy
 • 23 seanse
 • 24 tytuły
 • zgłoszonych: 26 placówek, 2083 widzów
Magda mówi, że ma siły na więcej, więc drodzy nauczyciele: jeśli Wasi uczniowie chcieliby przystąpić do programu, drodzy rodzice, jeśli chcecie, żeby Wasze dzieci w nim uczestniczyły: zapraszamy do zapoznania się z programem na rok szkolny 2017/2018 (linki powyżej, przy poszczególnych poziomach). Karta zgłoszeniowa tutaj.
Szkolna Akademia Filmowa zaprasza na spotkanie otwierające projekt

Akademia Filmowa to projekt edukacji skierowany do szkół na wszystkich etapach nauczania, a od tego roku również do przedszkoli. Akademia to projekt, w którym uczestniczy ponad 1500 uczniów, miesięcznie odbywa się ponad 20 seasnów dedykowanych. Akdemia to dobre kino, poważne tematy, wysmakowana forma.

W poniedziałek, 11 września o godzinie 15:00 pragniemy spotkać się z nauczycielami, którzy już zgłosili się do programu, ale również tymi, którzy jeszcze nie podjęli tej decyzji oraz rodziców, którzy chcieliby poznać szczegóły programu i być może zarekomendować je w swoich szkołach.

Tym razem nieco inaczej nasze spotkanie będzie wyglądać, po pierwsze dlatego, że po zapoznaniu się z programem, znając już plan lekcji w szkołach, nauczyciele będą mieli szansę na weryfikację swoich wcześniejszych deklaracji. Po drugie dlatego, że tym razem nie kończymy, ale zaczynamy spotkanie filmem. Po trzecie: przygotowaliśmy program dla przedszkoli i ten grupie poświęcimy też kilka minut.

Plan spotkania:
15:00 pokaz filmu "W (nie) realu" po filmie dyskusja prowadzona przez psycholożkę panią Ewą Sławicz z Akademii Dobrej Edukacji
16:45 przerwa kawowa
17:00 omówienie programów na 4 poziomach edukacji (przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, klasa VII i II, III gimnazjum)
17:30 weryfikacja deklaracji

W (nie) realu
reż. B. Kidron, Wielka Brytania 2013, 86 min.
Reżyserka zabiera nas w podróż do świata współczesnych brytyjskich nastolatków, sugerując wyraźnie, że zamiast obietnicy wolności i otwartego łącza, Internet usidla, a co więcej – silnie uzależnia od komercyjnego rynku i reklam.
Szkolna Akademia Filmowa - podziękowania i zaproszenie

Drodzy naczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice

Majowa Akademia jest naszym ostatnim spotkaniem z najfajniejszą (przepraszamy za kolokwializm, ale oddaje on nasze zdanie o uczniach, nauczycielach i wychowawcach) grupą widzów. Grupą, która z entuzjazmem podchodziła do tytułów, które nie są reklamowane w TV i mediach społecznościowych. Grupą, która dodawała nam energii swoją obecnością. Co miesiąc spotykaliśmy się z ponad 1500 uczniami, z których najliczniejsi byli uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Każdy uczeń, każde dziecko i każdy młody człowiek, który wyszedł z kina zadowolony cieszy nas ogromnie.

Akademia to duże wyzwanie logistyczne zarówno dla nas, jak i dla Państwa: poczynając od ustalenia planu, poprzez zorganizowanie przyjazdu do kina, aż po aktywny udział w Akademii. Za to szczególnie dziękujemy. Za ten entuzjazm, zapał do pracy, zaangażowanie przy realizacji projektu chcemy serdecznie podziękować dyrektorom i tym nauczycielom, którzy wiernie z nami realizowali program roku szkolnego 2016/2017.

Dziękując za dotychczasową współpracę przy programie Szkolnej Akademii Filmowej, chcemy zachęcić Państwa do udziału w kolejnej edycji, którą rozpoczniemy we wrześniu 2017. Podobnie jak w poprzednich edycjach uczniowie poznawać będą gatunki filmowe, obejrzą filmy ważne i pouczające. Jednak ze względu na reformę oświatową podział grup będzie nieco inny, jednak odpowiadający dotychczasowemu dzieleniu wg roczników (po 3-4 w każdej grupie wiekowej).

Będą to:
- przedszkola i klasy I-III
- klasy IV-VI
- klasy VII i II-III gimnazjum

Szczegółowy program trafi do Państwa przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, gdyż, podobnie jak w bieżącym semestrze, zamierzamy dostosować go do zróżnicowanej grupy wiekowej. Prosimy wszystkich zainteresowanych o składanie zgłoszeń w kinie Echo w kasie mailowo na kino@jarocin.pl lub listownie na adres: KINO ECHO, ul. Gołębia 1 do 30 czerwca.

Zajęcia, które odbywać się będą przez cały rok szkolny raz w miesiącu, rozpoczniemy na przełomie września i października. Seanse odbywać będą się zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i wczesnym popołudniem (około godziny 13:00). Jak co roku w pierwszych dniach września odbędzie się spotkanie organizacyjne dla nauczycieli, na którym ustalimy szczegóły programu.

Dzięki dofinansowaniu projektu Szkolna Akademia Filmowa przez Filmotekę Narodową i Gminę Jarocin będziemy mogli utrzymać cenę biletu na poziomie roku 2016/2017.

Pobierz: zgłoszenie [doc; 51KB]
Szkolna Akademia Filmowa - edycja 2016/2017

Program bieżącej edycji SAF w podziale na grupy wiekowe: Zapraszamy!
Szkolna Akademia Filmowa - spotkanie

Za nami wakacje a przed nami nowy rok szkolny. Chciałybyśmy już na początku roku szkolnego ustalić terminy i repertuar akademii filmowej. Sam program chcemy rozpocząć w ostatnich tygodniach września (klasy I-III). W kolejnych tygodniach klasy IV-VI i gimnazja. Dlatego mamy jeszcze chwilę czasu, ale spotkanie chciałybyśmy zaproponować już 6 września (wtorek) o godzinie 16:30 tak, aby Państwu i nam dać szansę zaplanowania logistyki nadchodzącego semestru.

Zapraszamy do Kawiarni Filmowej, którą udało nam się uruchomić po 3-letniej przerwie. Spotkamy się przy kawie w nowej, kameralnej salce.

Wszystkim, który nadesłali zgłoszenia bardzo dziękujemy. Na ich podstawie mamy już roboczy harmonogram seansów. Jednak jeśli znają Państwo klasy bądź szkoły, które chciałyby zgłosić się do programu Szkolnej Akademii prosimy o zaproszenie ich na spotkanie. Jeśli chcą Państwo zmienić bądź doprecyzować wcześniejsze deklaracje (dzień, godzina - prosimy o kontakt przed 6 września).
Warsztaty AF

W tym roku Akademia Filmowa przygotowała warsztaty nie tylko dla starszych (odbywały się w czasie festiwalu, a ich efekty już jesienią) ale i młodszych miłośników filmu. Już 8 sierpnia ruszają warsztaty dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów, które organizujemy razem z Akademią Dobrej Edukacji w Jarocinie. Koszt uczestnictwa w warsztatach to 200zł. Zapraszamy!

Pobierz: program [pdf; 125KB] | zgłoszenie [doc; 229KB]
Festiwalowa Akademia Filmowa im. P. Łazarkiewicza

Czy o festiwalu można coś jeszcze ciekawego opowiedzieć? Czy przepisem na sukces reportażu jest powrót do przeszłości? Czy może opowieść o dniu festiwalowicza? Na te pytania odpowiedzi jeszcze nie znamy, bo 3 grupy reportażowe zaczynają pracę w chwili rozpoczęcia się festiwalu. Tym razem Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza zabiera na swój pokład nastolatków i seniorów. Kto zrobi lepszy film? Komu uda się oddać ducha festiwalu? O tym przekonamy się zapewne jeszcze tego lata.

Projekt Akademii Filmowej im. P. Łazarkiewicza realizowany przez Stowarzyszenie Jarocin XXI został dofinansowany w konkursie Narodowego Centrum Kultury i Gminy Jarocin.
Warsztaty AF

Zapraszamy na warsztaty Akademii Filmowej. W tym roku motywem przewodnim i osią spinającą zajęcia będzie Jarocin Festiwal. Zgłoszenia tylko do poniedziałku, 20 czerwca.

Pobierz: regulamin [pdf; 265KB] | program [pdf; 251KB] | zgłoszenie [doc; 2,3MB]
Szkolna Akademia Filmowa - nabór na rok szkolny 2016/2017

Akademia to kompleksowy program edukacyjny, w którym dzieci mają szansę na obejrzenie niesztampowych produkcji filmowych, a nauczyciele dzięki materiałom dydaktycznym znajdą temat do rozmowy na ważne tematy z każdą z grup wiekowych. Ruszył właśnie nabór na rok szkolny 2016/2017. Zgłoszenia chcemy uzyskać od Państwa do końca czerwca, żeby na początku lipca rozplanować seanse, tak żeby mogli Państwo wpisać je w plan zajęć.

Ten rok pokazał, że przy dużym zainteresowaniu Akademią trudno układa się nam program, a zmiany powodują liczne problemy i perturbacje. Dlatego w 2016/2017 chcemy aby ramy były sztywne i ewentualne zmiany były wyłącznie wyjątkami.

Ujednolicamy również ceny biletów: klasy I-III płaciły 5 zł, od września wszystkie bilety (klasy IV-VI i gimnazja również) będą w tej cenie: 5 zł. Rozumiemy, że część z Państwa szkół ponosi dodatkowe wysokie koszty dojazdów, ale po 9 latach działania Akademii i my musimy poddać się inflacji, która kilkakrotnie zmieniała i ceny wszystkich produktów, ale i wynagrodzenia rodziców dzieci. Dodatkowo nie chcemy premiować żadnej z grup wiekowych.

Pobierz: zgłoszenie [doc; 52KB]
Akademia 2015/2016

Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza to projekt realizowany od lat przez nasze Stowarzyszenie. Dzieci i młodzież raz w miesiącu biorą udział w wyjątkowych seansach filmowych, które połączone są z wprowadzeniem do tematyki filmu, a zajęcia kontynuowane są w szkołach przez nauczycieli w oparciu o przygotowane przez naszych dydaktyków materiały.

Grupy wiekowe Akademii:

Zerówka, klasy I-III
— cena 5 zł
Klasy IV-VI — cena 3 zł (2D) lub 5 zł (3D)
Gimnazjum — cena 3 zł (2D) lub 5 zł (3D)

Jak to działa?
 1. Selekcja filmów, program dziewięciu projekcji, które układają się w cykl tematyczny.
  Filmy dobieramy tak, aby:
  1. były adekwatne do programu nauczania (sięgamy po tematy historyczne, mitologiczne, adaptacje dzieł literackich),
  2. można było na ich podstawie podyskutować o współczesnym świecie, problemach młodych ludzi, społeczeństwie, sprawach bieżących,
  3. poszerzały horyzonty uczniów - dawały im wiedzę pozaszkolną, ugruntowywały wiedzę wyniesioną ze szkoły,
  4. były ciekawe.

 2. Spotkania z omówieniem filmu w kinie (10-15 minutowy wstęp).
  Omówienie pomaga uczniom:
  1. przygotować się do odbioru filmu,
  2. poznać podstawowe fakty związane z historią kinematografii i tematyką filmu,
  3. wykazać się wiedzą zarówno filmową jak i pozafilmową.

 3. Praca własna w klasie z uczniem.
 4. Opracowane przez nas materiały edukacyjne, są one ogólnodostępne w Kinie Echo i na niniejszej stronie. Materiały:
  1. dostosowane są do podstawy programowej,
  2. zawierają szeroki wachlarz zadań do wyboru,
  3. inspirują uczniów do samodzielnego wykonywania prac i udziału w konkursach.
Spotkanie organizacyjne z nauczycielami odbędzie się 21 września o godzinie 16:00!
Drodzy naczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice

Czerwiec to czas szkolnych rozliczeń, my chcemy rozliczyć się z Państwem i podziękować za kolejną - niezwykle udaną edycję Szkolnej Akademii Filmowej. Projekt, który startował z dwoma seansami w 2007 roku dziś co miesiąc gromadzi ponad 1200 uczniów z kilkunastu szkół i przedszkoli z Ziemi Jarocińskiej.

W tym roku szkolnym uruchomiliśmy Akademię klas I-III i okazało się, że zarówno nauczyciele jak i uczniowie podchodzą do tego elementu edukacji filmowej z entuzjazmem. Za ten entuzjazm, zapał do pracy, zagazowanie przy realizacji projektu (który dla szkół oznacza ogromną pracę - poczynając od ustalenia planu, poprzez zorganizowanie przyjazdu do kina, aż po aktywny udział w Akademii) chcemy serdecznie podziękować dyrektorom i tym nauczycielom, którzy wiernie z nami realizowali program roku szkolnego 2014/2015.

Dziękując za dotychczasową współpracę przy programie Szkolnej Akademii Filmowej, chcemy zachęcić Państwa do udziału w kolejnej edycji, którą rozpoczniemy we wrześniu 2015. Podobnie jak w poprzednich edycjach uczniowie poznawać będą gatunki filmowe, obejrzą filmy ważne i pouczające.

Szczegółowy program trafi do Państwa przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, gdyż podobnie jak w bieżącym semestrze zamierzamy dostosować go do zróżnicowanej grupy wiekowej, którą i tym razem podzielimy na szkoły podstawowe i gimnazja oraz po dobrych doświadczeniach z 2014/2015 roku klasy I-III i przedszkola.

Prosimy wszystkich zainteresowanych o składanie zgłoszeń w kasie Kina Echo, mailowo na kino@jarocin.pl lub listownie na adres: KINO ECHO, ul. Gołębia 1, 63-200 Jarocin do 30 czerwca. Zajęcia, które odbywać się będą przez cały rok szkolny raz w miesiącu, rozpoczniemy w październiku .Seanse odbywać będą się tym razem zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i wczesnym popołudniem (około godziny 13:00). Jak co roku w pierwszych dniach września odbędzie się spotkanie organizacyjne dla nauczycieli, na którym ustalimy szczegóły programu.

Dzięki dofinansowaniu projektu Szkolna Akademia Filmowa przez Filmotekę Narodową i Gminę Jarocin będziemy mogli utrzymać cenę biletu na poziomie roku 2014/2015.

Pobierz: zgłoszenie [doc; 51KB]
Konkurs na recenzje filmów z roku szkolnego 2014/2015

Zainteresowani uczniowie przygotowują recenzję wybranego filmu, obejrzanego w ramach Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza. Długość recenzji od 200 do 250 słów (czcionka Times New Roman o rozmiarach 12 punktów). Uczniowie piszą recenzje indywidualnie. Prace, w postaci elektronicznej (dokument Word), należy przesłać w formie załącznika mailem, zawierającym: imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, numer telefonu kontaktowego, szkołę autora, z tematem wiadomości "Konkurs na recenzję filmu Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza".

Do prac należy dołączyć oświadczenie rodzica: "Wyrażam zgodę na publikację pracy mojego syna/córki (imię i nazwisko) w Konkursie na recenzję filmu Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza - www.akademia.jarocin.pl".

Prace konkursowe wraz z podpisanym i zeskanowanym oświadczeniem należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: kino@jarocin.pl do 1 czerwca 2015 roku.

Pobierz: regulamin [pdf; 41KB]
Kinoteka Dzieci - nabór uczestników warsztatów

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Jarocin XXI uzyskało dotację w ramach programu Akademia Orange na projekt Kinoteka Dzieci. Celem projektu jest oddanie władzy w kinie dzieciom. Dlatego poszukujemy chętnych do udziału w Kinotece osób w wieku 7-16 lat, do których zadań należeć będzie:

- dobór repertuaru Kinoteki Dzieci (wybór 5 tytułów spośród zaproponowanych kilkunastu)
- promocja (fan page, tworzenie plakatów filmowych, komunikatów mediowych)
- przygotowanie własnych etiud filmowych - comiesięczne W ramach zajęć odbędą się:
 1. Eksperckie oglądanie filmów - wyboru dokonamy na początku stycznia. (2-5 stycznia) - pokazy zamknięte w dwóch grupach wiekowych 7-10 i 11-16 lat
 2. Warsztaty plastyczne - grupa młodsza 7-10 lat - comiesięczne spotkania (5 godzin, weekendowo), praca nad plakatem i ulotką, poznawanie różnych technik plastycznych, tworzenie dekoracji filmu animowanego, mini warsztaty filmu animowanego - 30 zł (miesięcznie)
 3. Warsztaty filmowe - grupa starsza 11-16 lat - comiesięczne spotkania (5 godzin, weekendowo), praca nad etiudą animacji poklatkowej - 40 zł (miesięcznie)
 4. Warsztaty dziennikarskie - obie grupy, spotkanie chętnych - comiesięczne (3 godziny weekendowo)
 5. Fan page, portal internetowy - grupa starsza 11-16 lat - comiesięczne spotkania (3 godzin, weekendowo)
 6. Comiesięczne seanse KINOTEKI - pokazy w czasie których dzieci obsługują seans (od sprzedaży biletów, przez pracę biletera, po puszczanie filmu)

Chętne osoby, prosimy o zgłaszanie się do 31 grudnia na adres rezerwacja@jarocin.info
Druk zgłoszenia do pobrania tutaj.

Udział w warsztatach jest płatny: 30 zł zajęcia plastyczne, 40 zł zajęcia filmowe, zajęcia dziennikarskie i tworzenia portalu internetowego są bezpłatne dla uczestników warsztatów filmowych i plastycznych. Szczegółowy harmonogram zajęć zostanie ustalony po zebraniu wszystkich zgłoszeń oraz podziale na grupy, zajęcia nie będą odbywać się w jednym czasie. Możliwe jest odbywanie się zajęć dodatkowych (dziennikarskie, portal internetowy) zaraz po zajęciach plastycznych i filmowych. Zajęcia odbywać będą się w Pałacu Radolińskich i Kinie Echo.

Kinoteka Dzieci to projekt, który zakłada całkowite oddanie władzy w kinie dzieciom i młodzieży. Szereg warsztatów przygotuje młodych twórców i kuratorów do pracy: tworzenia własnego programu filmowego (wybór filmów), promocji (fan page, plakaty, komunikacja z mediami), przygotowania plakatów i zwiastunów filmowych oraz własnych etiud filmowych. Projekt jest naturalną konsekwencją edukacji filmowej - biernej opartej na odbiorze filmu - prowadzonej od kilku lat. Młodzież i dzieci jako osoby kreatywne i żyjące w świecie nowych mediów inaczej odbierają produkt kultury - chcą mieć wpływ na jego kształtowanie, nie zadowalają się jednym medium, potrzebuję informacji z wielu źródeł, wielu bodźców. Dzieci (od 7 lat) i młodzież (do 16 lat) w cyklu warsztatów poznają nowe technologie wykorzystywane w pracy starego wynalazku jakim jest kino (animacja i fotografia trójwymiarowa, praca kinooperatora, transfer filmów i danych przez FTP) i bogate w tę wiedzę raz w miesięcu organizować będą seanse dla innych młodych ludzi, w których sami wcielą się we wszystkie dorosłe role - od twórcy filmu (etiuda), zwiastunu filmowego, plakatu, poprzez obsługę kina (kasjer, kinooperator) aż po prelegenta wprowadzającego widzów w tematykę filmu.

Inspiracją dla działania było paryskie kino Studio des Ursulines - kino, które pokazuje wyłącznie filmy dla dzieci, ale co ciekawe jest prowadzone przez dzieci. 15 i 16 latkowie wybierają filmy, a młodsze dzieci stanowią obsługę kina. Postanowiliśmy powtórzyć ten pomysł: dać dzieciom władzę w kinie.

Projekt został dofinansowany przez Fundację Orange w ramach działania Akademia Orange.

Pobierz: druk zgłoszenia [doc; 315KB]
Akademia Filmowa 2014/2015

Już 22 września zapraszamy na spotkanie inaugurujące Akademię Filmową w roku szkolnym 2014/2015. Jeśli Państwa szkoła jeszcze się waha czy przystąpić do programu - polecamy zapoznać się z naszą reklamówką, która objaśnia jak działa program.

Dodatkowo w tym roku szkolnym uruchamiamy Akademię Filmową Junior, której program i materiały przygotowuje Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji- jeden z najważniejszych dystrybutorów mądrego kina dziecięcego - program na rok 2014/2015 znajdą Państwo tutaj, a zgłaszać można się poprzez wysłanie formularza zgłoszenia.

Na spotkanie zapraszamy 22 września do kina Echo na godzinę 16:00.

Dodatkowo przedstawiamy szeroką ofertę:
przedszkola i szkoły podstawowe | gimnazja | szkoły średnie
Kończy się kolejna edycja Szkolnej Akademii Filmowej. Projekt co miesiąc gromadził ponad 600 uczniów z kilkunastu szkół z Ziemi Jarocińskiej.

Dziękując za dotychczasową współpracę nauczycielom pracującym przy programie Szkolnej Akademii Filmowej, chcemy zachęcić Państwa do udziału w szóstej edycji, którą rozpoczniemy we wrześniu 2014. Podobnie jak w poprzednich edycjach uczniowie poznawać będą gatunki filmowe, obejrzą filmy ważne i pouczające.

Szczegółowy program trafi do Państwa przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, gdyż podobnie jak w bieżącym semestrze zamierzamy dostosować go do zróżnicowanej grupy wiekowej, którą i tym razem podzielimy na szkoły podstawowe i gimnazja.

Prosimy wszystkich zainteresowanych o składanie Zgłoszeń w kinie Echo w kasie mailowo na kino@jarocin.pl lub listownie na adres: KINO ECHO, ul. Gołębia 1 do 30 czerwca. Zajęcia, które odbywać się będą przez cały rok szkolny raz w miesiącu, rozpoczniemy we wrześniu .Seanse odbywać będą się tym razem zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i wczesnym popołudniem (około godziny 13:00). Jak co roku w pierwszych dniach września odbędzie się spotkanie organizacyjne dla nauczycieli, na którym ustalimy szczegóły programu.

Dzięki dofinansowaniu projektu Szkolna Akademia Filmowa przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filmotekę Narodową i Gminę Jarocin będziemy mogli utrzymać cenę biletu na poziomie 3 (2D) lub 5 (3D) zł od osoby.
Nabór na warsztaty filmowe rozpoczęty!

Zapraszamy do udziału w 5. edycji Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza. Do 16 czerwca można zgłaszać się na warsztaty, które odbędą się w dniach 10-16 sierpnia 2014r. Szczegóły na podstronach LWF 2014.
Konkurs filmowy

Zadanie:
Wejdź w rolę bohaterów filmu "Klasa" i napisz swój autoportret, opowiedz o sobie i przedstaw siebie tak, żeby można było Cię poznać. Nie pisz swojego życiorysu, skup się raczej na swoich emocjach, uczuciach, pragnieniach, marzeniach. Swoją pracę zgodną z regulaminem (poniżej) prześlij nam mailem na adres: kino@jarocin.pl

Zadanie: Napisz tradycyjny list prywatny do swojego przyjaciela. W liście przedstaw mu problemy, jakie porusza film "Nietykalni". List prześlij na adres kino@jarocin.pl

Zasady i kryteria oceny pracy w regulaminie.
VI edycja Szkolnej Akademii Filmowej rusza

Szkolna Akademia Filmowa to program skierowany do młodego widza i jego nauczyciela. To spotkanie z ciekawym i mądrym filmem, a do tego dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Gminy Jarocin i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego niska cena biletów.

W programie uczestniczy ponad pół tysiąca uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Są chętnych nauczycieli i wychowawców, którzy chcieliby dołączyć do programu zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w poniedziałek 9 września 2013 o godzinie 16:00 w kinie Echo w Jarocinie.

W czasie spotkania nauczyciele otrzymają szczegółowy program pierwszego semestru 2013/2014 oraz wspólnie ustalimy godziny i daty comiesięcznych zajęć Akademii.
Pierwsze recenzje

W odpowiedzi na nasz konkurs wpłynęły już pierwsze recenzje. W zakładce dla uczniów prace 4 uczniów Gimanzjum w Kotlinie.
Konkurs filmowo-literacki

Mając na celu:
 • przygotowanie młodzieży do stałego i świadomego uczestnictwa w kulturze,
 • doskonalenie umiejętności krytycznego odbioru filmu,
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej,
 • inspirowanie młodzieży do aktywności twórczej,
 • kształtowanie umiejętności formułowania ocen i opinii,
 • praktyczne zastosowanie języka polskiego w zakresie wypowiedzi pisemnej,
Stowarzyszenie Jarocin XXI postanowiło zorganizować konkurs filmowo-literacki dla uczniów biorących udział w Szkolnej Akademii Filmowej. Szkoły podstawowe co miesiąc otrzymają zadanie - wypowiedź, gimnazja proszone są o przygotowanie recenzji obejrzanego w Akademii filmu. Najlepsze prace zostaną nagrodzone, a wszystkie spełniające wymogi formalne znajdą się na podstronie dla Uczniów.

Regulamin konkursu tutaj.
Konkurs na recenzje

Celem Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza jest zachęcenie widzów (młodszych i starszych) do krytycznego oglądania filmów. Mamy nadzieję, że dzięki pracy nauczycieli i nas samych młodzi odbiorcy po obejrzeniu filmu potrafią powiedzeń coś więcej niż: "Super" czy "Bez sensu film". Realizowany w kinie i w klasie szkolnej program uczy jak patrzeć na świat filmu.

Na semestr II roku szkolnego 2012/2013 zaplanowaliśmy dodatkową zachętę dla gimnazjalistów do wyrażania swoich opinii o filmach - konkurs na recenzje. Raz w miesiącu będziemy wybierać 2 najlepsze prace, które w czerwcu znajdą się w wielkim finale. Dla zwycięzców przewidzieliśmy ciekawe nagrody rzeczowe.

Zainteresowani uczniowie przygotowują recenzję w wybranego filmu, obejrzanego w ramach Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza. Długość recenzji od 200 do 250 słów (czcionka Times New Roman o rozmiarach 12 punktów). Uczniowie piszą recenzje indywidualnie. Prace, w postaci elektronicznej (dokument Word), należy przesłać w formie załącznika mailem, zawierającym: imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, numer telefonu kontaktowego, szkołę autora z tematem wiadomości "Konkurs na recenzję filmu Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza".

Do prac należy dołączyć oświadczenie rodzica: "Wyrażam zgodę na publikację pracy mojego syna/córki (imię i nazwisko) w Konkursie na recenzję filmu Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza - www.akademia.jarocin.pl".

Prace konkursowe wraz z podpisanym i zeskanowanym oświadczeniem należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: kino@jarocin.pl

Wszystkie prace konkursowe będą publikowane na niniejszej stronie internetowej w zakładce dla Uczniów.

Regulamin konkursu tutaj.
SzAF - piąta edycja

Od września rusza V edycja Szkolnej Akademii Filmowej. Na comiesięcznych spotkaniach uczniowie poznawać będą historię sztuki filmowej, podyskutują o gatunkach filmowych, obejrzą filmy ważne i pouczające. Spotkanie dla nauczycieli zainteresowanych udziałem w Akademii w poniedziałek, 17 września o godzinie 16:30 w kinie Echo.
SzAF - zakończenie semestru

Kończy się kolejna edycja Szkolnej Akademii Filmowej. Projekt co miesiąc gromadził ponad 600 uczniów z kilkunastu szkół z Ziemi Jarocińskiej. Akademia nie odbyłaby się bez pomocy nauczycieli, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w nasze działania: organizowali wyjścia do kina, omawiali z uczniami obejrzane tytuły czy zachęcali ich do udziału w konkursach i pisaniu prac. Dlatego pragniemy na Państwa ręce złożyć podziękowania dla tych nauczycieli, którzy przez 10 miesięcy trwania Akademii realizowały z nami program.

Dziękując za dotychczasową współpracę przy programie Szkolnej Akademii Filmowej, chcemy zachęcić Państwa do udziału w piątej edycji, którą rozpoczniemy we wrześniu 2012. Podobnie jak w poprzednich edycjach uczniowie poznawać będą gatunki filmowe, obejrzą filmy ważne i pouczające.

Szczegółowy program trafi do Państwa przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, gdyż podobnie jak w bieżącym semestrze zamierzamy dostosować go do zróżnicowanej grupy wiekowej, którą i tym razem podzielimy na szkoły podstawowe i gimnazja.

Prosimy wszystkich zainteresowanych o składanie Zgłoszeń w kinie Echo w kasie lub mailowo na kino@jarocin.pl (lub w CAFE KADR) do 30 czerwca. Zajęcia, które odbywać się będą przez cały rok szkolny raz w miesiącu, rozpoczniemy we wrześniu. Seanse odbywać będą się tym razem zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i wczesnym popołudniem (około godziny 13:00). Jak co roku w pierwszych dniach września odbędzie się spotkanie organizacyjne dla nauczycieli, na którym ustalimy szczegóły programu.

Dzięki dofinansowaniu projektu Szkolna Akademia Filmowa przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminę Jarocin będziemy mogli utrzymać cenę biletu na poziomie 3 lub 4 zł od osoby.
Weekendowa Akademia Filmowa

Nabór na Weekendowe Warsztaty Filmowe w Jarocinie rozpoczęty! Zgłoś się i zrealizuj krótki film na profesjonalnym sprzęcie, poznaj tajniki reżyserii, scenopisarstwa, montażu, gry aktorskiej oraz pracy operatora filmowego! Zapraszamy osoby w wieku 14-26 lat! W roku 2011 w ciągu 7 dni powstały 4 etiudy zrealizowane przez młodzież z całej Polski: Kamienica, Kolekcjoner, Ucieczka do raju, Żeby było.


A w roku 2012 zapraszamy na:
Warsztaty scenopisarskie: 19.05
Warsztaty z zakresu realizacji filmowej: 20.05, 25-27.05, 1-3.06
Letnią Akademię Filmową: 05-12.08

Patron Festiwalu, zmarły w 2008 roku reżyser Piotr Łazarkiewicz jest autorem filmu "Fala" (1985r.), który pokazał najważniejsze dla Jarocina i jego mieszkańców wydarzenie: Festiwal Muzyki Rockowej, obchodzący w 2010 roku swoje 30-lecie. Aby uczcić jego pamięć, od 3 lat w Jarocinie prowadzona jest Akademia Filmowa jego imienia.

Informacji udziela:
Agata Patelka
e-mail: agataxvy@gmail.com
tel. kom. 793-015-980

Szczegóły w załączniku tutaj.
Formularz zgłoszenia tutaj.
"W ciemności" - nominowane - film wraca do jarocińskiego kina

Dziś Akademia Filmowa ogłosiła nominacje Oskarowe- wśród najlepszych filmów nieanglojęzycznych znalazło się "W ciemności" Agnieszki Holland. Dodatkowego smaczku tej nominacji dodaje fakt, że pracę Agnieszki Holland i jej ekipy na planie filmowym obserwowała grupa 50 dzieci i młodzieży ze Szkolnej Akademii Imienia Piotra Łazarkiewicza, a kilkanaścioro z nich statystowało w scenie komunii córki głównego bohatera. Krótka relacja z planu filmowego pokazywana jest przed każdym seansem filmu, a w holu kina można oglądać fotoreportaż z wyjazdu. Cały czas zapraszamy też szkoły (średnie i starsze klasy Gimnazjum), które mogą umawiać się na indywidualne seanse przedpołudniowe: kino@jarocin.pl, tel.: 62-747-11-19

W ciemności, reż. A.Holland, dramat, Niemcy, Kanada, Polska, 2011, od 15 lat, 145 min
Jest to historia rozgrywająca się w czasie drugiej wojny światowej w Polsce. Jej bohaterem jest Leopold Socha, zatwardziały złodziej, który zmienia się z drobnego, dbającego o własne interesy przestępcy w odważnego bohatera ryzykującego życie własne oraz swojej rodziny ukrywając grupę Żydów w kanałach kanalizacyjnych. Na planie filmu pojawiły się dzieci i młodzież z Jarocina - statystując w jednej ze scen.

Piątek, 3 lutego: godzina: 20:30
Sobota, 4 lutego: godzina: 13:30
Niedziela, 5 lutego: godzina: 13:30

Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza, to program realizowany przez Stowarzyszenia Jarocin XXI od 2008 roku dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Jarocin. Wyjazd na plan był elementem Akademii Filmowej w programie Akademii Orange - finansowanym przez Fundacje Orange.
II semestr Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza (gimnazja)

Szanowni Państwo, przedstawiamy nasze propozycje na II semestr Akademii Filmowej: zarówno czasowe (bardzo prosimy o sprawdzenie, czy daty nie kolidują z planem pracy Państwa szkoły) jak i repertuarowe.

Przedstawiamy 7 propozycji na 5 planowanych jeszcze spotkań, gdyż część filmów nie weszła jeszcze do dystrybucji filmowej, dlatego ostateczną decyzję o ich wejściu w program Akademii podejmiemy dopiero po ich premierze. Pierwszym filmem, pokazanym w lutym, będzie "Powrót do domu". Liczymy również na Państwa opinie na temat proponowanych filmów.

Szczegóły programu tutaj.
II semestr Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza (szkoły podstawowe)

Szanowni Państwo, przedstawiamy nasze propozycje na II semestr Akademii Filmowej: zarówno czasowe (bardzo prosimy o sprawdzenie, czy daty nie kolidują z planem pracy Państwa szkoły) jak i repertuarowe.

Przedstawiamy 7 propozycji na 5 planowanych spotkań, gdyż część filmów nie weszła jeszcze do dystrybucji filmowej, dlatego ostateczną decyzję o ich wejściu w program Akademii podejmiemy dopiero po ich premierze. Liczymy również na Państwa opinie na temat proponowanych filmów.

W lutym rozpoczynamy muzyczno-historyczną animacją 3D Latająca Maszyna, który pokażemy w dniach 7,9 lutego - wg podziału szkół jak w pierwszym semestrze. Uwaga! Wyjątkowo na ten tytuł bilety kosztować będą 4 zł.

Szczegóły programu tutaj.
Czwarte miejsce w ogólnopolskim konkursie Wydawnictwa Nowa Era
"Mój przedmiot - Moja pasja" - dla Moniki Kuli


Monika Kula jest laureatką ogólnopolskiego konkursu Mój przedmiot - Moja pasja. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie krótkiego filmu prezentującego pasje autora, związane z nauczanym przez niego przedmiotem. Bohaterka filmu od wielu lat jest nauczycielem j. polskiego w Szkole Podstawowej w Klęce. Ukończyła też studia podyplomowe z zakresu plastyki. Poza codzienną pracą zawodową zajmuje się licznymi działaniami kulturalnymi w Stowarzyszeniu Jarocin XXI (zajęcia plastyczne dla dzieci i seniorów, warsztaty teatralne, edukacja filmowa). W ten sposób łączy pracę zawodową z pasjami. Największą jest malarstwo.


Konkurs składał się z 2 etapów: wysłania filmu, wyboru finalistów i zwycięzców.O tym, jak wielka była różnorodność filmów i jaki reprezentowały poziom mówi tekst, znajdujący się na stronie konkursu: "Pasja może przybierać rozmaite formy, o czym świadczy duże zróżnicowanie nadesłanych prezentacji. Państwa zaangażowanie w aktywizację uczniów wzbudziło nasz szczery podziw, a wysoki poziom wszystkich prac konkursowych sprawił, że jury stanęło przed bardzo trudną decyzją". (Nowa Era)

Nagranie zrealizował Bogusz Bogatko. Film można oglądać tutaj.
Szkolna Akademia Filmowa 2011/2012
Znamy już tytuły filmów, które będą wyświetlane w pierwszym semestrze bieżącej edycji SzAF. Szczegóły na podstronie nasze filmy. Poniżej daty seansów. Podział na grupy zostanie podany po konsultacjach ze wszystkimi zainteresowanymi szkołami.
 • wrzesień: wtorek 20.IX; środa 21.IX; czwartek 22.IX
 • październik: wtorek 25.X; środa 26.X; czwartek 27.X
 • listopad: wtorek 22.XI; środa 23.XI; czwartek 24.XI
 • grudzień: wtorek 13.XII; środa 14.XII; czwartek 15.XII
 • styczeń: wtorek 17.I; środa 18.I; czwartek 19.I
Dzięki dofinansowaniu projektu Szkolna Akademia Filmowa przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminę Jarocin będziemy mogli utrzymać cenę biletu na poziomie 3 zł od osoby. W razie pytań prosimy o kontakt: Gosia Niestrawska-Kaźmierczak, tel.: 601-647-916, e-mail: kino@jarocin.pl
Spotkanie organizacyjne
Zapraszamy na spotkanie organizacyjne Szkolnej Akademii Filmowej. Środa, 7 września, godzina 17:00, kino ECHO. Szczegóły w załączniku tutaj.
SzAF - zakończenie semestru

Szanowni Państwo

Kończy się kolejny semestr Szkolnej Akademii Filmowej. Projekt co miesiąc gromadził ponad 700 uczniów, którzy poznawali walory kina i uczyli się patrzeć na świat, którego na co dzień nie dostrzegają. Akademia nie odbyłaby się bez pomocy nauczycieli, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w nasze działania: organizowali wyjścia do kina, omawiali z uczniami obejrzane tytuły czy zachęcali ich do udziału w konkursach i pisaniu prac. Dlatego pragniemy na ręce Pana Dyrektora złożyć podziękowania dla tych nauczycieli, którzy przez 10 miesięcy trwania Akademii realizowały z nami program.

Dziękując za dotychczasową współpracę przy programie Szkolnej Akademii Filmowej, chcemy zachęcić Państwa do udziału w czwartej edycji, którą rozpoczniemy we wrześniu 2011r. Podobnie jak w poprzednich edycjach uczniowie poznawać będą gatunki filmowe, obejrzą filmy ważne i pouczające.

Szczegółowy program trafi do Państwa przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, gdyż podobnie jak w bieżącym semestrze zamierzamy dostosować go do zróżnicowanej grupy wiekowej, którą i tym razem podzielimy na szkoły podstawowe i gimnazja.

Prosimy wszystkich zainteresowanych o składanie Zgłoszeń w kasie kina Echo (lub w CAFE KADR) do 30 czerwca. Zajęcia, które odbywać się będą przez cały rok szkolny raz w miesiącu, rozpoczniemy we wrześniu. Seanse odbywać będą się tym razem zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i wczesnym popołudniem (około godziny 13:00). Jak co roku w pierwszych dniach września odbędzie się spotkanie organizacyjne dla nauczycieli, na którym ustalimy szczegóły programu.

Dzięki dofinansowaniu projektu Szkolna Akademia Filmowa przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminę Jarocin będziemy mogli utrzymać cenę biletu na poziomie 3 zł od osoby. W razie pytań prosimy o kontakt: Gosia Niestrawska - Kaźmierczak tel: 0-601-647-916.
Zrozumieć film

Akademia Filmowa im. Piotra Łazarkiewicza zaprasza na weekendowe zajęcia filmowe. W sobotę 11 i niedzielę 12 czerwca do jarocińskie Muzeum Regionalne zamieni się w salę kinową, w które w ciągu kilkunastu godzin obejrzymy kilkaset(!) filmów.

Oglądając filmy skupiamy się na fabule, czasem na efektach specjalnych, a nierzadko z uwielbieniem przyglądamy się ukochanej gwieździe. Ale na film składają się setki ujęć, tysiące zbliżeń, dziesiątki minut muzyki, to ruch kamery i montaż, metafory i symbole niejednokrotnie porywają widzów równie mocno jak sprawny sposób opowiadania.

Zajęcia pod tytułem "Czym jest język filmu?" prowadzone przez doktora Jacka Nowakowskiego będą gratką dla każdego miłośnika kina. Ceniony przez młodzież akademicką wykładowca UAM i WSNHiD w Poznaniu przeprowadzi w Jarocinie ciekawe i momentami zaskakujące "szkolenie" z rozumienia języka filmu. Filmoznawca, który nauczy uczestników warsztatów czytania filmów, szukania drugiego dna w znanych tytułach, spojrzenia na film jako na dzieło złożone i stanowiące swoistą łamigłówkę.

Na zajęcia zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Jarocinie:
w sobotę, 11 czerwca, godz.: 13:00 - 18:00
w niedzielę, 12 czerwca, godz.: 10:00 - 15:00


Zajęcia są bezpłatne, ale liczba miejsc ograniczona! Chętnych prosimy o zgłoszenie mailowe lub telefoniczne: kino@jarocin.pl tel.: 62-747-11-19 kom.: 601-647-916

-----
Dr Jacek Nowakowski
Filmoznawca i literaturoznawca. Pracownik Zakładu Semiotyki Literatury Instytutu Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Współpracownik Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Autor Filmowej twórczości Andrzeja Kondratiuka (Poznań 2000) oraz redaktor tomu (wspólnie z D. Skotarczak) "Kino wobec sztuk". Związki - inspiracje - przenikanie (Poznań 2007). Obecnie przygotowuje do druku książkę "W stronę raju. O literackiej i filmowej twórczości Lecha Majewskiego", swoją rozprawę habilitacyjną na temat twórczości Lecha Majewskiego w kontekście przekładu intersemiotycznego. Interesuje się kinem autorskim, związkami literatury oraz innych sztuk, filmowym wizerunkiem Azji w kinie zachodnim, kinem dla dzieci i młodzieży. Entuzjasta horroru. Admirator literackiej i filmowej fantastyki. Stały współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" w Poznaniu oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni. Tata Filipa.
Dziecko wobec świata, świat wobec dziecka - II semestr Akademii Filmowej
Szanowni Państwo, przedstawiamy nasze propozycje na II semestr Akademii Filmowej: zarówno czasowe (bardzo prosimy o sprawdzenie, czy daty nie kolidują z planem pracy Państwa szkoły) jak i repertuarowe. W II semestrze chcielibyśmy wraz z uczniami zagłębić się w świat dzieci. Poznać losy dzieci z różnych zakątków świata. Zastanowić się nad prawami dziecka i nad wpływem postaw dorosłych na życie dzieci.

Przedstawiamy 8 propozycji na 5 planowanych spotkań, gdyż część filmów nie weszła jeszcze do dystrybucji filmowej, dlatego ostateczną decyzję o ich wejściu w program Akademii podejmiemy dopiero po ich premierze. Liczymy również na Państwa opinie na temat proponowanych filmów.

W lutym rozpoczynamy obrazem rodziny w obliczu zmian (utrata pracy przez ojca, konieczność przeprowadzki) pt. Ramona i Beezus. Kolejne propozycje w poniższym załączniku.

Do pobrania: propozycje seansów w II semestrze [PDF, 234KB]
III edycja Szkolnej Akademii Filmowej
Od września rusza III już edycja Szkolnej Akademii Filmowej. Na comiesięcznych spotkaniach uczniowie poznawać będą historię sztuki filmowej, podyskutują o gatunkach filmowych, obejrzą filmy ważne i pouczające. Spotkanie dla nauczycieli zainteresowanych udziałem w Akademii w środę, 8 września o godzinie 17:00 w kinie Echo.

Do pobrania: program semestru I [PDF, 324KB]
Letnie Warsztaty Filmowe
Co dzieje się w Jarocinie tydzień przed festiwalem? Kręci się film. Niespełna 30 młodych ludzi z całej Polski (w tym oczywiście i jarociniacy) przez 6 dni pracowało pod okiem Magdaleny Łazarkiewicz, Piotra Matwiejczyka, Andrzeja Wolfa, Rafał Listopada i Mateusza Damięckiego nad etiudami, które zostały pokazane w ostatnim dniu festiwalu. Praca w słońcu i upale, ale zabawa przy tym była przednia, a efekt możecie ocenić sami.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć
Sekwencja [04:59] - 20,2MBUnisex [09:28] - 41,7MB
SzAF - zakończenie semestru

W maju skończył się kolejny semestr Szkolnej Akademii Filmowej. Projekt co miesiąc gromadził ponad 700 uczniów, którzy poznawali walory kina i uczyli się patrzeć na świat, którego na co dzień nie dostrzegają. Akademia nie odbyłaby się bez pomocy nauczycieli, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w nasze działania: organizowali wyjścia do kina, omawiali z uczniami obejrzane tytuły czy zachęcali ich do udziału w konkursach i pisaniu prac. Dlatego pragniemy podziękować tym z Państwa, którzy przez 9 miesięcy trwania Akademii realizowali z nami program.

Dziękując za dotychczasową współpracę przy programie Szkolnej Akademii Filmowej, chcemy zachęcić do udziału w trzeciej już edycji, którą rozpoczniemy we wrześniu 2010r. Podobnie jak w poprzednich edycjach uczniowie poznawać będą gatunki filmowe, obejrzą filmy ważne i pouczające.

Szczegółowy program trafi do szkół przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, gdyż podobnie jak w bieżącym semestrze zamierzamy dostosować go do zróżnicowanej grupy wiekowej, którą i tym razem podzielimy na szkoły podstawowe i gimnazja.

Prosimy wszystkich zainteresowanych o składanie Zgłoszeń w kinie Echo w kasie (lub w CAFE KADR) do 30 czerwca br. Zajęcia, które odbywać się będą przez cały rok szkolny raz w miesiącu, rozpoczniemy we wrześniu filmem niemym "Brzdąc". Seanse odbywać będą się tym razem zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i wczesnym popołudniem (około godziny 13:00). Jak co roku w pierwszych dniach września odbędzie się spotkanie organizacyjne dla nauczycieli, na którym ustalimy szczegóły programu.

Dzięki dofinansowaniu projektu Szkolna Akademia Filmowa przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Gminę Jarocin będziemy mogli utrzymać cenę biletu na poziomie 3 zł od osoby.
LA STRADA - czyli o przemocy, pomocy i tym, co grozi młodym ludziom

W czwartek 20 maja 2010r. o godzinie 16:00 Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na spotkanie z Fundacją La Strada i film "Masz na imię Justine", poruszający ważny problem handlu ludźmi oraz współczesnego niewolnictwa. Zapraszamy szczególnie serdecznie uczennice Państwa szkoły, bo to właśnie młode kobiety często staja się ofiarami takich procederów.


MASZ NA IMIĘ JUSTINE
reżyseria:
Franco de Pena; scenariusz: Krzysztof Burdza, Franco de Pena, Tomasz Kępski
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak; muzyka: Nikos KypourgosBohaterka filmu, osiemnastoletnia Mariola, chce wyrwać z małego miasteczka. Artur, jej chłopak mieszkający na stałe w Niemczech, proponuje krótkie wakacje, podczas których chce ją przedstawić swoim rodzicom. Po drodze mają przenocować u jego znajomych w Berlinie. Tam pojawiają się koledzy chłopaka, wręczają mu pieniądze. Mariola właśnie została sprzedana jako prostytutka.
dramat, Luksemburg, Polska 2005, 97 min, wstęp wolny

Problem poruszany w filmie jest ważny i stanowi poważne zagrożenie. Na świecie rocznie sprzedaje się 2 miliony ludzi. 200 tysięcy z nich to kobiety sprzedawane do domów publicznych. W tej liczbie jest 15 tysięcy Polek. Film przedstawia historię jednej z nich.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Joanną Garnier z Fundacji La Strada, pomagającej właśnie takim osobom jak Mariola/Justine. Organizacja zajmuje się zwalczaniem handlu ludźmi oraz wszelkich form współczesnego niewolnictwa. Szczególnie ważnymi problemami, jakimi zajmuje się La Strada, są takie zjawiska jak porwania do obozów pracy bądź agencji towarzyskich, przymuszających do świadczenia usług seksualnych. Ofiary owych procederów pozbawione są najczęściej jakiejkolwiek opieki prawnej, pozostawione na łaskę i niełaskę swych stręczycieli, nierzadko stosujących wobec nich przemoc. Fundacja La Strada, współpracując z różnymi podmiotami ponadpaństwowymi i pozarządowymi, aktywnie pomaga im wyrwać się z zamkniętego kręgu terroru, okrucieństwa i wyzysku. Wstęp wolny.
Home - S.O.S. Ziemia!
Uwaga! Ulega zmianie kwietniowy repertuar akademii. Wszyscy uczniowie (szkoły podstawowe i gimnazja) obejrzą film pt. Home - S.O.S. Ziemia!. Za zmiany przepraszamy.

HOME - S.O.S. ZIEMIA!
reżyseria:
Yann Arthus-Bertrand; scenariusz: Isabel Delannoyle, Yann Arthus-Bertrand
zdjęcia: Michel Benjamin, Dominique Gentil; muzyka: Armand AmarWspólny projekt Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda to zapierające dech w piersiach, piekne i poruszające obrazy. To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju... Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film HOME-S.O.S. Ziemia to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek...
dokumentalny, Francja 2009, 126 min
7 maja (piątek), godz. 8:30: TAJEMNICA RAJSKIEGO WZGÓRZA
reżyseria:
Gabor Csupo; scenariusz: Graham Alborough, Lucy Shuttleworth
zdjęcia: David Eggby; muzyka: Christian HensonDo tajemniczej posiadłości w dolinie Moonacre przybywa 13-nastoletnia sierota Maria Merryweather, która ma tu zamieszkać u boku dalekich krewnych. Wkrótce jednak okazuje się, że czekają ją nieprawdopodobne przygody. Maria odkrywa, że jest ostatnią Księżycową Księżniczką, a na jej rodzinie ciąży mroczna klątwa. Dziewczynka ma czas do najbliższej pełni księżyca, by odczynić czary i ocalić dolinę Moonacre, która wkrótce ma zniknąć pod powierzchnią morza.
fantasy/familijny, Węgry, Wielka Brytania, Francja 2008, 103 min
Tajemnice Rajskiego Wzgórza i baśniowa gra planszowa

27 marca, w sobotnie przedpołudnie na sali kinowej zasiedli najmłodsi widzowie. O 10 rano jeszcze nie wiedzieli w jaką magiczną wyprawę wybierają się wraz z filmem Tajemnice Rajskiego Wzgórza. Po seansie kilkunastu śmiałków zabrało się do przygotowania baśniowej gry planszowej. 2 godziny ciężkiej pracy nie poszły na marne. Efekty na zdjęciach i na sali naszego kina. Zapraszamy do gry!

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć
Z Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza na plan filmowy

42 uczniów z Jarocinia, Klęki, Łuszczanowa, Prus i Witaszyc odwiedziło Agnieszkę Holland i Kasię Adamik na ostatnim już planie filmu "Ukryci". Dzień na planie filmowym to niezwykłe przeżycie, wielkie emocje ale i... długie czekanie. Grupa z jarocińskiej Akademii Filmowej miała szansę na oglądanie pracy ekipy filmowej, a czternaścioro wybrańców znalazło się wśród statystów, którzy towarzyszyli znanym aktorom w scenie komunii córki głównego bohatera.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Jak trafiliśmy na plan?
W listopadzie ubiegłego roku w naszym kinie gościła Kasia Adamik, osoba niezwykle sympatyczna i serdeczna. Gdy w drodze z dworca kolejowego w Koninie, rozmowa zeszła na dzieci i edukację, Monika Kula pochwaliła się naszym programem edukacyjnym. Wtedy po raz pierwszy padło z ust Kasi zaproszenie na plan filmowy. Po spotkaniu z jarociniakami zaproszenie zostało powtórzone, a gdy okazało się, że Akademia dostała dofinansowanie z Akademii Orange, nie było już innego wyjścia jak z zaproszenia skorzystać.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Kto pojechał na plan filmowy?
Na plan do Piotrkowa Trybunalskiego trafiły dzieci i młodzież, która była najaktywniejsza w działaniach Akademii Fimowej. Towarzyszyli im opiekunowie z ich szkół, te same nauczycielki, które biorą udział w Akademii i realizują tej program.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Co robiliśmy na planie?
Po pierwsze zostaliśmy serdecznie przyjęci przez obie panie reżyser i ekipę filmową. Praca na planie jest niezwykle nerwowa, ale gdziekolwiek pojawiała się nasza grupa byliśmy mile widziani. Dzieci zbierały autografy (niestety na nasz czar odporny okazała się grający główną rolę Robert Więckiewicz, może dlatego, że wszystkie sceny, w których tego dnia grał odbywały się w deszczu, a sztuczny deszcz jest równie zimny jak prawdziwy), widziały jak wygląda zaplecze ekipy filmowej, jak pracuje reżyser, scenograf czy panie makijażystki i oświetleniowcy. Widzieliśmy jak w marcu powstają majowe sceny, jak późnym wieczorem do kościoła wpadają promienie słoneczne. W sumie spędziliśmy na planie 11 godzin.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

A nasi dzielni statyści dzięki paniom charakteryzatorkom zmienili się w swoje babcie i prababcie. Z dzieci początku XXI wieku przeistoczyli się w młodych ludzi z 43 roku ubiegłego wieku.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Ciekawe jest to, że początkowo WSZYSCY dosłownie wszyscy chcieli statystować, ale pod koniec dnia już rzadko kto marzył o karierze aktora. Znacznie ciekawsza wydaje się praca operatora, scenografa czy oświetleniowca.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Film zrealizowany przez Telewizję ProArt w czasie wyjazdu uczestników Akademii Filmowej na plan filmu Ukryci w reżyserii Agnieszki Holland do obejrzenia tutaj.
Już po raz drugi Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na spotkanie z filmem połączone z warsztatami filmowo-plastycznymi. W sobotę 27 marca na godzinę 10:00 zapraszamy wszystkie te dzieci, które nie tylko chcą obejrzeć ciekawy film, ale również dowiedzieć się czegoś ciekawego i zrobić coś pięknego. A rodzice w tym czasie mogą iść na zakupy czy kawę.

Uwaga! Liczba miejsc na zajęciach ograniczona. Zapraszamy przedszkolaki i uczniów młodszych klas szkół podstawowych, aby zgłaszali swoją ochotę uczestnictwa tuż przed seansem. W warsztacie weźmie udział ok. 30 osób. Projekt realizowany w ramach Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza. Współfinansowany ze środków Fundacji Orange, Gminy Jarocin, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Pierwsze seanse pod hasłem Weekendowe Spotkania Filmowe zgromadził ciekawą filmu i sztuki najmłodszą publiczność. Po fascynującym pokazie filmu Luca Bessona "Artur i Zemsta Maltazara" dzieciaki rozpoczęły prace nad... kolejną częścią filmu. Powstały plakaty do trzeciej części przygód Artura i Miminków, piękne portrety bohaterów, a w głowach uczestników scenariusze, których sam Luc Beson nie powstydziłby się.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Dzieci w pracy na zdjęciach, a już wkrótce efekt ich pracy oglądać będzie można w holu kina. Kolejne spotkanie w marcu.
Projekt Akademii Filmowej Stowarzyszenie Jarocin XXI prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Co roku dochodzą do niego nowe elementy, teraz dzięki wsparciu Fundacji Orange uda nam się zorganizować ciekawe weekendowe zajęcia filmowe. W ramach Weekendowych Spotkań Filmowych nie tylko zapraszamy na film, ale i na warsztaty filmowo-literacko-plastyczne. Za każdym razem będzie to inna forma, dla innej grupy wiekowej. Zawsze jednak będziemy mówić kilka słów o filmie, jego twórcy i formie, a po filmie zaproponujemy ciekawe zajęcia.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko świat rozumiało, potrafiło go rozpoznawać, czuć i kreować, to uczestnictwo w Weekendowych Spotkaniach Filmowych jest najlepszą do tego okazją. Poprzez przeżywanie przygód razem z filmowymi i literackimi bohaterami, młody człowiek nauczy się unikać zagrożeń, rozumieć intencje, rozpoznawać uczucia swoje i innych oraz komunikować się. Pozna gatunki filmowe, wspólne motywy istniejące we wszystkich tekstach kultury. Świat kultury i świat realny staną się łatwiejsze do rozpoznania, a czas w kinie będzie wartościowym sposobem wypełniania dnia wolnego od szkolnych obowiązków.

Uwaga! Liczba miejsc na zajęciach ograniczona. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, aby zgłaszali swoją ochotę uczestnictwa tuż przed seansem. W warsztacie weźmie udział ok. 30 osób. A więc... spotkajmy się w kinie!

  

© 2010-2020 Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebadmin: JaMic